پنجشنبه , فوریه 21 2019

ساخت ربات سازنده‌ الهام گرفته از موریانه توسط محققان دانشگاه هاروارد

محققانی از دانشگاه هاروارد با الهام از روش ساخت‌وساز گروهی موریانه‌ها موفق به ایجاد ربات TERMES شدند. این دسته از ربات‌ها به عنون گام اول این پروژه تلقی می‌شوند که هدف نهایی آن ایجاد یک نیروی کار کاملا رباتیکی است که قادر به ایجاد ساختارهای پیچیده بدون نیاز به کنترل متمرکز باشند.

این ربات‌ها با فلسفه‌ی سادگی طراحی شده‌اند و تنها قادر به انجام چند عملکرد ساده با درجه‌ی بالایی از قابلیت اطمینان هستند. هر ربات دارای ده سنسور و سه محرک به منظور تشخیص موقعیت خود نسبت به بلوک‌های مورد استفاده در پروژه به عنوان مصالح ساختمانی است.

واحدهای TERMES تنها از محیط اطراف خود آگاهی داشته و هیچ درکی از پیشرفت ساختار کلی و یا فعالیت‌های دیگر ربات‌ها ندارند، آن‌ها فقط پیشرفت کار خود را می‌بینند.

در صورت لزوم، یک ربات کارگر دارای توانایی ایجاد یک ساختار بدون نیاز به کمک دیگر واحدها خواهد شد. هر TERMES توانایی مانور در ساختمان در حال ساخت و یا محیط‌های بدون ساختار را دارد اما در طراحی فعلی، این ربات‌ها فقط می‌توانند در سطوح مسطح و بدون مانع عمل کنند.

اندازه‌ی هر ربات در طول 175 میلی‌متر است که با تجهیز آن‌ها به پنجه، این مقدار بیشتر می‌شود، آن‌ها دارای عرض 110 میلی‌متر در ارتفاع 100 میلی‌متر می‌باشند. وزن هر ربات 810 گرم است.

ساختار و طراحی
هر ربات از ترکیبی از قطعات چاپ سه‌بعدی و آیتم‌های آماده و تنها چند قطعه‌ی دست‌ساز ساخته شده است.
این گروه، از بلوک‌های ساخت‌وساز فومی برای تست توانایی این ربات‌ها استفاده کرده‌اند. این بلوک‌ها به گونه‌ای ساخته شده‌اند که به راحتی بر روی یکدیگر قرار گیرند و با کمک آهنرباهای نئودیمیوم متصل به خود به طور طبیعی در محل مورد نظر واقع شوند.

واحدهای کارگر به یک بازوی موتوری و پنجه مجهز شده‌اند تا توانایی بلندکردن و درست کردن بلوک‌ها را با یک قفسه‌ی نرم در پشت خود داشته باشند، این ربات‌ها توسط دو موتور کوچک دنده فلزی کشیده می‌شوند. آن‌ها همچنین با سوئیچ شیب جیوه تناسب یافته‌اند که در صورت لغزش در حین بالا رفتن، به آن‌ها اجازه‌ی حفظ موقعیت خود نسبت به بلوک‌ها را می‌دهد.

termes-1

پس از آزمایشات زیاد تصمیم گرفته شد که کارگران، چهار چرخ کوچک (ترکیبی از چرخ و پا) با زاویه‌ای در تناسب با شکاف‌های بلوک‌های ساختمان داشته باشند که به آن‌ها اجازه‌ی بالا رفتن از بالاترین بلوک نسبت به اندازه شان را می‌دهد. علاوه بر ارائه‌ی قدرت بالا رفتن از بلوک‌ها، این طراحی همچنین به ربات‌ها شانس پیمودن زمین‌های ناهموارتری را می‌بخشد.

این ترکیب چرخ و پا به ربات‌ها شکل منحنی‌ای را به منظور توانایی چرخش در یک نقطه با کمک شیارهای دایره‌ای موجود در بلوک‌های ساختمانی داده است و از این رو ربات‌ها قادر به مانور بر روی ساختمان‌ها بدون سرنگونی می‌باشند. این ربات‌ها با یک بازوی موتوری و یک پنجه مجهز شده‌اند تا بتوانند بلوک‌ها را برداشته و عملیات لازم را انجام دهند، برای کمک به حمل این بلوک‌ها یک قفسه‌ی نرم نیز در پشت این واحدها تعبیه شده است.

تمامی این ویژگی‌ها جهت ایجاد یک ربات مستقل و قابل اعتماد با توانایی صعود، حرکت، دستکاری بلوک‌های ساختمانی و ترکیب این توانایی‌ها به منظور تولید خودکار یک ساختار مبتنی بر طراحی کاربر، شکل گرفته‌اند.

termes

درباره ی SRV

همچنین ببینید

عینک های IRL

اخبار رباتیک و تکنولوژی 🔻 نگرانی های زیادی در ارتباط با پیامدهای استفاده طولانی مدت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *