شنبه , مارس 23 2019

درخت رباتیك PLANTOID

اخبار رباتیک و تکنولوژی

🔺 در سال های اخیر ما بسیاری از ربات های الهام گرفته از حیوانات را دیده ایم كه نمونه هایی مانند : ربات ماهی دانشگاه MIT و …
اما اخیرا دانشمندان اروپایی درخت رباتیك PLANTOID را ساخته و در حال توسعه هستند.توسعه این درخت ربات ها ممكن است در سیارات دیگر استفاده شود.

🔺 پایه ربات PLANTOID یك لایه پلاستیكی چاپ شده با 3D است كه دارای یك ریز پردازنده است.رشد این درخت از شاخه های پلاستیكی كه دارای برگ هایی هستند صورت میگیرند.
درخت رباتیك PLANTOID توسط سنسور های خود قادر به تشخیص و اندازه گیری عواملی مانند : دما،رطوبت،جاذبه زمین و عناصر شیمیایی است.

🔺 درخت رباتیك PLANTOID دارای دو ریشه است كه عمل واقعی انجام میدهد.یكی از این ریشه ها كه مانند شاخك خم میشود،نوك ان مجهز به سنسور لمسی است كه با كمك این سنسور راه خود را در میان خاك باز میكند.
ریشه درخت رباتیك PLANTOID قادر است مسیر خود را در هنگام رو به رو شدن با موانع جامد تغییر دهد.این عمل بسیار شبیه به عمل ریشه طبیعی است.همچنین این ریشه به حسگر اجتناب از مواد سمی در زمین مجهز هست.

🔺 یكی دیگر از ریشه های درخت رباتیك PLANTOID قادر است درون لایه رشد كند كه این ریشه دارای نوك دوار است.نوك پس از چرخش،طناب پیچیده شده در دور خود را باز میكند.كویل ها برای تشكیل ریشه لوله ای مانند با هم متحد میشوند و به این روند ادامه میدهند تا زمانی كه نوك رشد كند.

🔺 درخت رباتیك PLANTOID عمدتا به عنوان یك مدل اثبات مفهوم شناخته می شود.همچنین فناوری های توسعه یافته ریشه ها میتوانند ابزارهای جراحی اندوسكوپی را بهبود ببخشند و یا ابزارهای یافتن مجروحان مدفون زیر اوارها در فاجعه ها استفاده شود.

🔺درخت رباتیك PLANTOID میتواند به طور كامل بر شرایط خاك و سطح آلاینده های موجود در خاك نظارت داشته باشد و یا قادر به جمع اوری داده های محیطی در سیارات دیگر است.
پس از نصب درخت رباتیك PLANTOID قادر است از طریق ریشه ها خود را در محل مورد نظر نگه دارد و سنجش هایی راجع به هوا و خاك را انجام دهد.

🔺 پروژه درخت رباتیكی PLANTOID توسط Istituto Italia di Technologia رهبری میشود.و همچنین با همكاری موسسه های مهندسی زیست فناوری Catalonia (اسپانیا) ، Università degli studi di firenze (ایتالیا) و EPFL (سوییس) صورت گرفته است.

🔺 پروژه درخت رباتیك PLANTOID از سال 2012 شروع شده است. اما همچنان محققان در تلاش هستند تا توابع دیگری به ریشه ها اضافه كنند و روش هایی كه ربات ها بتوانند قدرت خود را از محیط زیست بیافزایند.

  • نویسنده و مترجم : تکتم ابراهیم زاده
  • منبع خبر : NewAtlas

همچنین ببینید

عینک های IRL

اخبار رباتیک و تکنولوژی 🔻 نگرانی های زیادی در ارتباط با پیامدهای استفاده طولانی مدت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *