پنجشنبه , فوریه 21 2019

ربات تمیز كننده توالت

اخبار رباتیک و تکنولوژی

🔻یك ربات خانگی معمولی، باید بتواند ۳ وظیفه مهم را انجام دهد:

✅۱.شستشوی لباس ها
✅۲.شستشوی ظرف ها
✅۳.تمیز كردن توالت ها

🔻ربات های (شستشو لباس و شستشو ظرف) ساخته شده است اما خبری از ربات تمیز كننده توالت نبود.

🔻اخیرا، The World Robot Summit (WRS) در ژاپن، مسابقه ای برگزار كرده است كه در این مسابقه ربات ها بایستی اب موجود در اطراف توالت را تمیز و پاك كنند و زباله ها و اب ریخته شده بر روی كف زمین را پاك كنند.

🔻تیم Homer از دانشگاه Koblenz_Landau المان، موفق به انجام درست این عملیات ها شد.

🔻این ربات به كمك یك دسته متحرك یا بازو به همراه گیره (TIAGO) به خوبی توانست به جمع اوری زباله ها و تمیز كردن اب اطراف توالت بپردازد.

🔻در طول این مسابقه، داوران اب را به طور تصادفی در داخل و اطراف توالت پاشیده اند و تیم ها بایستی حداقل ۸۰٪ از اب ریخته شده را از توالت و كف زمین پاك كنند و همچنین زباله های ریخته شده كف زمین را جمع اوری كنند تا بتوانند امتیاز كامل را بدست اورند.

✅نحوه عملكرد ربات:

🔻اول ربات به ارامی به توالت نزدیك میشود، سپس صندلی توالت را برای تمیز كردن تشخیص میدهد، ربات صندلی توالت را به صورت مسطح فرض میكند، سپس داده ها در RGB_D تخمین زده میشود و خطی به عنوان ورودی مشخص میشود. این ربات از دو اسفنج استفاده میكند، با كمك این اسفنج ها كه به گیره متصل است میتواند اب صندلی توالت و زمین را جذب كند و در عین حال میتواند تكه های زباله را مانند ( كاغذ توالت و یا رول كاغذ توالت) برداشته و در مخزنی كه در كنار ربات نصب شده است ریخته و در پایان ربات اب ریخته شده كف زمین را پاك كند.

🔻چالش WRS ساخت یك ربات است كه بتواند به تمام وظایف توالت ها رسیدگی كند.

🔻این ربات ها بیشتر از ان كه در منازل كاربرد داشته باشند، كاربرد اصلی انها استفاده در هتل ها است.

🔻گیره TIAGO نمیتواند به سرعت عمل تمیزكاری را انجام دهد، اما همان طور كه ربات شستشوی لباس PR2 از UC Berkeley دارای سرعت عمل زیادی نیست، پس سرعت عامل مهمی در این ربات ها به حساب نمی اید.

🔻همانطور كه گفته شد، كاربرد اصلی این ربات ها در هتل ها خواهد بود به این دلیل كه هتل ها دارای اتاق های زیاد و یكسان است و تمیز كردن این توالت ها كار هر روز و متداول است. استفاده از ربات ها در محیط های پیش بینی شده و یكسان، وظایف تكراری، انجام كار به صورت هر روز، بیشترین كاربرد را دارا است. خرید یك ربات گران قیمت به صرفه و یك سرمایه گذاری خوب محسوب میشود.

🔻شما میتوانید تصور كنید كه در اینده ای نزدیك، تیم كاركنان هتل ها شامل نیروی انسانی و نیروی رباتی باشد به این صورت كه نیروی انسانی مرتب كردن تختخواب ها و عوض كردن ملافحه ها را به عهده بگیرد و ربات ها شستشو و تمیز كردن توالت و كف را انجام دهند.

  • نویسنده و مترجم : تکتم ابراهیم زاده
  • منبع خبر : IEEE SPECTRUM

همچنین ببینید

عینک های IRL

اخبار رباتیک و تکنولوژی 🔻 نگرانی های زیادی در ارتباط با پیامدهای استفاده طولانی مدت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *