دوشنبه , آوریل 22 2019

ربات پرنده بدون سرنشین دانشگاه Zurich

اخبار رباتیک و تکنولوژی

🔸تیم تحقیقاتی دانشگاه زوریخ (Zurich) یك ربات پرنده بدون سرنشین جدید ساخته اند كه قادر است بال های خود را مانند پرندگان در حین پرواز جمع كند و خود را كوچك كند تا از شكاف ها و حفره های باریك عبور كند، این عمل در هنگام جستجو برای قربانیان بلایای طبیعی مفید است.

🔸بازرسی ساختمان های اسیب دیده پس از زلزله یا در اثر اتش سوزی اعمالی هستند كه نجات دهنده های انسانی از ربات های پرنده بدون سرنشین توقع دارند انجام دهند. ربات پرنده بدون سرنشین میتواند در داخل ساختمان به دنبال مصدومین بگردد و تیم نجات را به سمت انها هدایت كند.  اما ربات های پرنده بدون سرنشین اغلب مجبور به ورود به ساختمان از طریق یك فضای باریك، حفره های روی دیوار و یا پنجره باز میشود، كه اندازه معمول ربات های پرنده بدون سرنشین اجازه عبور نمیدهد.

🔸برای حل این مشكل، محققان گروه رباتیك و ادراك دانشگاه زوریخ سوییس (Zurich) و ازمایشگاه سیستم های هوشمند (EPFL) نوع جدیدی از ربات پرنده بدون سرنشین را ساخته اند. هر دو گروه، بخشی از مركز ملی تحقیقات رباتیك (NCCR) هستند كه توسط بنیاد ملی علوم سوییس تامین میشوند.

🔸ربات پرنده بدون سرنشین الهام گرفته از پرندگان است كه بال خود را در طول پرواز در هوا جمع میكنند تا بتوانند از هر مسیری عبور كنند، ربات پرنده بدون سرنشین جدید قادر است از شكاف های باریك عبور كند و سپس به شكل قبلی خود بازگردد، در حالی كه همچنان پرواز میكند. و همچنین قادر به حمل و حفظ اشیا در طول مسیر است.

🔸محقق دانشگاه زوریخ و اولین نویسنده مقاله Davide Falanga توضیح میدهد:” ربات پرنده بدون سرنشین ما از نظر مكانیكی كاملا ساده است، اما بسیار متنوع و مستقل است و دارای درك و كنترل است.” در مقایسه با ربات های پرنده بدون سرنشین دیگر، این ربات پرنده بدون سرنشین قادر است در فضاهای تنگ و باریك مانور دهد و پروازهای پایدار و تعادلی داشته باشد.

🔸از همكاری مشترك تیم های زوریخ (Zurich) و لوزان (Lausanne)، ۴ ربات پرنده بدون سرنشین طراحی و ساخته شده است كه به صورت كاملا مستقل پرواز میكنند و دارای بال های متحرك هستند كه این بال های متحرك به بدنه اصلی متصل است.

🔸در اوایل سال جاری، France’s Étienne Jules Marey Institute of Movement Sciences ربات پرنده بدون سرنشین Quad_Morphing را ساخته است كه قادر است با كشیدن چهار بال خود در یك ردیف، طول ان را نصف كند و عملكرد های متفاوتی داشته باشد.

❇️ربات پرنده بدون سرنشین دارای ۴ پیكربندی است:

✅پیكربندی استاندار به صورت X : كه در این حالت ربات پرنده بدون سرنشین دارای ۴ بال است كه در بیشترین فاصله از یكدیگر قرار دارند.

✅پیكربندی به صورت H : هنگامی كه ربات پرنده بدون سرنشین به یك حفره و یا فضای باریك مواجه میشود، ربات پرنده بدون سرنشین قادر است به شكل H تغییر كند، تمام بازوهای خود را در امتداد یك محور هدایت كند.

✅پیكربندی به صورت O : در این حالت ربات پرنده بدون سرنشین تمام بازوهای خود را تا حد ممكن به بدنه اصلی نزدیك میكند.

✅پیكربندی به صورت T : ربات پرنده بدون سرنشین دارای دوربین های جانبی است كه به بدنه اصلی نصب شده است، در این حالت دوربین های جانبی به اشیایی كه نیاز به بررسی است نزدیك میشود و اطلاعات را به راحتی دریافت میكند.

در اینده، محققان امیدوارند كه ربات های پرنده بدون سرنشین بیشتری را توسعه دهند كه در سه بعد قادر برابر شوند.

هدف نهایی ربات پرنده بدون سرنشین قادر است در یك سناریو فاجعه واقعی به دنبال گذرگاه ها برود و بطور خودكار بهترین راه را برای عبور و رسیدن به محل فاجعه را انتخاب كند و به بازرسی هر اتاق بپردازد و اطلاعات مورد نیاز را جمع اوری كند.

مقاله ربات پرنده بدون سرنشین اخیرا در مجله IEEE Robotics And Automation منتشر شده است.

  • نویسنده و مترجم : تكتم ابراهیم زاده
  • منبع خبر : University Of Zurich _ NewAtlas

همچنین ببینید

عینک های IRL

اخبار رباتیک و تکنولوژی 🔻 نگرانی های زیادی در ارتباط با پیامدهای استفاده طولانی مدت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *