شنبه , مارس 23 2019

ربات HAMR_E دانشگاه هاروارد

اخبار رباتیک و تکنولوژی

🔸ارتش ربات های كوچك Micro_robots میتوانند ماشین الات پیچیده را بدون باز كردن بررسی كنند.

🔹موتورهای جت از ۲۵۰۰ قطعه تشكیل شده است و نگهداری منظم از این قطعات وظیفه ای خسته كننده است كه برای هر موتور بیش از یك ماه بازرسی انها زمان میبرد. تمام این قطعات در داخل موتور جت قرار دارند و برای جدا كردن انها نیازمند دستگاه هایی است كه نیازمند هزینه بالا و زمان زیاد است.

🔸این مشكل تنها به موتورهای جت محدود نمیشود، بسیاری از ماشین الات گرانقیمت و پیچیده مانند: تجهیزات ساخت و ساز، ژنراتور ها، دستگاه های علمی نیازمند زمان و پول زیاد برای بازرسی و نگهداری است.

🔹محققان Harvard University’s Wyss Institute ایده ای برای نگهداری و بازرسی كه از مهندسی الهام گرفته است ارایه داده اند كه این ایده اسان تر، ارزان تر و سریعتر است.

🔸ربات میكروربات Micro_robot توسط Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) ساخته شده است كه دارای پاهای پد مانند الكترواستاتیكی، مفاصل مچ پا اریگامی است كه میتواند از سطوح رسانایی عمودی مانند دیواره های یك موتور جت بالا بروند.

🔹نویسنده اول Sébastien de Rivaz كه یكی از همكاران سابق موسسه Wyss و SEAS كه اكنون در Apple كار میكند می گوید: ” ربات HAMR_E قادر است در سه بعد در یك سطح مسطح حركت كند.” همچنین میگویند: ” این ربات ها قادر به بازرسی غیر مستقیم ناحیه های سخت در دستگاه های بزرگ است كه انسان ها قادر به دسترسی به ان بخش ها را ندارند، استفاده از این ربات ها موجب صرفه جویی در زمان و پول میشود.”

🔸ربات HAMR_E كه میكروربات دانشگاه هاروارد در پاسخ با چالش Microrobotics Lab كه توسط Rolls_Royce صادر شده ساخته شده است. چالش مورد نظر: ایا میتوان ارتش ربات های كوچكی طراحی و ساخت كه بتواند به قسمت های داخلی موتور جت، جایی كه كارگران انسانی قادر به دسترسی به ان ندارند وارد شوند؟!

🔹ربات HAMR_E قادر است در سطوح عمودی در موتور جت حركت كند اما در حركت معكوس مشكلات زیادی را تجربه میكند زیرا نیازمند مقدار زیادی نیروی چسبی برای جلوگیری از سقوط خود دارد.

🔸ربات HAMR_E را بر اساس یكی از میكروربات HAMR ساخته اند كه دارای ۴ پا است كه قادر به راه رفتن بر روی سطوح صاف و یا شنا كردن بر روی اب است. در حالی كه طراحی اولیه ربات HAMR_E شبیه به ربات HAMR است، دانشمندان مجبور به حل مجموعه ای از چالش ها شدند تا ربات HAMR_E بتواند با موفقیت در سطوح عمودی، معكوس و منحنی كه در موتور جت با ان روبه رو میشوند عبور كند.

🔹ربات HAMR_E دارای پاهای پد مانند چسبنده است كه از سقوط ربات جلوگیری میكند و همچنین ربات قادر است در حین حركت پاهای خود را بلند كرده و بر روی زمین قرار دهد.

🔸پاهای پد مانند از الكترود مس عایق پلی امید ساخته شده است كه باعث ایجاد نیروی الكترواستاتیكی بین پد ها و سطح زیرین میشود.

🔹پد های الكترواستاتیكی میتواند نیروهای ۵.۵۶ گرم و نیروهای عادی ۶.۲۰ گرم تولید كند.

🔸ربات HAMR_E دارای وزن ۱.۴۸ گرم است.

🔹علاوه بر نیروهای چسبندگی پدها، این پد ها طوری طراحی شده اند كه دارای انعطاف پذیری بالایی هستند كه ربات را قادر میسازد بر روی سطوح منحنی یا هموار حركت كند و بالا برود.

🔸محققان همچنین مفاصل مچ پا ربات HAMR_E را طوری طراحی كرده اند كه قادر است در سه بعد چرخش كند تا پاها در طول حركت بتوانند به راحتی جابه جا شوند.

🔹ربات HAMR_E دارای مفاصل فایبرگلاسی و پلی امید لایه ای است كه ساختاری شبیه به اریگامی نیز دارد كه اجازه میدهد ربات تمام پاهای خود را بصورت ازادانه بچرخاند و هماهنگ با هم عمل كنند.

🔸محققان یك الگوی رفتاری خاصی برای ربات HAMR_E در نظر گرفته اند به این صورت كه، این ربات دارای ۳ پد باشد كه در هر زمان به سطح عمودی و یا معكوس بچسبد تا از سقوط و یا لغزش ربات جلوگیری كند. در حین حركت وقتی یك پا از سطح زمین بالا می اید نوسانات را انجام میدهد و پاهای باقی مانده به سطح زمین متصل میشوند. در همان زمان، مقدار كمی گشتاور توسط پای مورب بلند شده اعمال میشود. همچنین این عمل برای سه پای دیگر اعمال میشود تا یك چرخه كامل قدم زدن تكرار شود.

🔹ربات HAMR_E در ازمایش های انجام داده بر روی سطوح عمودی و معكوس قادر است ۱۰۰ قدم را در یك مرحله و در یك ردیف بدون جدا شدن انجام دهد.

🔸ربات HAMR_E قادر است با سرعت قابل مقایسه ای با دیگر ربات های كوچك بالا رود و حركت كند و همچنین اندكی كندتر از سایر ربات ها در سطوح عمودی بالا برود، اما به طور قابل توجهی سریع تر از ربات های كوچك بر روی سطح افقی حركت میكند و این بهترین انتخاب برای بررسی محیط هایی با سطوح مختلف است.

🔹ربات HAMR_E قادر به ۱۸۰° چرخش در سطح افقی است.

  • نویسنده و مترجم : تکتم ابراهیم زاده
  • منبع خبر : Harvard

همچنین ببینید

عینک های IRL

اخبار رباتیک و تکنولوژی 🔻 نگرانی های زیادی در ارتباط با پیامدهای استفاده طولانی مدت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *