یکشنبه , آوریل 21 2019

میكروربات پزشكی هوشمند

اخبار رباتیک و تکنولوژی

💠یك روز ممكن است میكروربات ها بتوانند به طور مستقیم به بافتهای بدن انسان وارد شوند.

🔆گروهی از دانشمندان كه توسط Selman Sakar در EPFL و Bradley Nelson در ETH Zurich رهبری میشوند، میكروربات های هوشمندی كه از باكتری ها الهام گرفته اند، طراحی و ساخته اند كه دارای انعطاف پذیری بسیار بالا و سازگار با محیط زیست نیز است.

💠میكروربات ها میتوانند از طریق مایعات شنا كنند و در صورت نیاز بسته به محیطشان تغیر شكل دهند.

🔆میكروربات ها حركات خود را بهینه سازی میكنند تا بتوانند به مناطق سخت و غیر دسترسی در بدن انسان دسترسی پیدا كنند و میكروربات ها تا رساندن مواد دارویی ایستادگی میكنند.

💠میكروربات ها میتوانند از عروق خونی و سیستم های پیچیده عبور كنند، بدون این سرعت و مانوردهی خود را از دست دهند.

🔆میكروربات ها از نانوكامپوزیت های هیدروژل ساخته شده كه حاوی نانوذرات مغناطیسی است كه میتوانند در بدن انسان و بافت ها از طریق میدان مغناطیسی حركت كنند.

💠هنگامی كه ما درباره ربات ها صحبت میكنیم، تصور كلی ما، ربات هایی بزرگ و مجهز به سیستم های الكترونیك، سنسور ها، باتری ها و محرك ها است. اما در مقیاس میكروسكوپی ربات ها كاملا متفاوت هستند.

🔆دانشمندان میكروربات ها را با استفاده از یك روش تاشویی مبتنی بر اریگامی ساخته اند.

💠استراتژی حركتی میكروربات ها از هوش مصنوعی استفاده میكند، كه جایگزین پارادایم محاسبات كلاسیك است كه توسط سیستم الكترونیكی جاسازی شده انجام میشود.

🔆پژوهشگر ارشد Selman Sakar میگوید: ” میكروربات های ما دارای تركیب و ساختار خاصی هستند كه به انها اجازه میدهند تا با ویژگی های سیال عبور كنند. به عنوان مثال: اگر میكروربات ها با تغییر غلظت ویسكوزیته Viscosity یا اسموزی Smotic مواجه شوند، میكروربات ها شكل خود را تغییر میدهند و همچنین سرعت و مانوردهی خود را حفظ میكنند بدون این كه كنترل مسیر خود را از دست بدهند.

💠این تغیرات میتوانند به صورت پیش فرض «برنامه ریزی شده» باشند تا حداكثر عملكرد خود را بدون استفاده از سنسورهای سنگین و یا محرك ها انجام دهند.

🔆دانشمندان میكروربات ها را در لوله های شیشه ای باریك (كه از تقلید عروق خونی طراحی كرده اند) ازمایش كرده اند، فضایی كه میكروربات ها با تغییر ویسكوزیته های متفاوت و مقدارهای متفاوت حركت میكردند. این ازمایشات به دانشمندان كمك كرد تا بتوانند كدام محیط بستری مناسب و بهتر برای میكروربات ها است.

💠هدف این تیم در امسال، توسعه میكروربات ها است.

🔆این میكروربات پزشكی هوشمند پیشرفته ترین میكروربات تا به امروز است.

💠در اینده پیش بینی میشود كه میكروربات ها به بخش های اصلی بدن انسان نیز وارد شوند و حتی عمل جراحی را نیز انجام دهند.

🔆این مقاله در نشریه Science Evances چاپ شده است.

  • نویسنده و مترجم : تكتم ابراهیم زاده
  • منبع خبر : EPFL

همچنین ببینید

عینک های IRL

اخبار رباتیک و تکنولوژی 🔻 نگرانی های زیادی در ارتباط با پیامدهای استفاده طولانی مدت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *