چهار شنبه , فوریه 20 2019

کمک پهپاد میکروپرنده به یک ربات در پیدا کردن آتش درون کشتی

هفته‌ی گذشته، اداره‌ی مرکز تحقیقات ایالات متحده ویدئویی از ربات آتش‌نشان خودکار ناوپایه (SAFFiR) خود منتشر کرد. این ربات همانطور که از نام آن برمی‌آید، برای کمک به آتش‌نشانان در کشتی‌های نیروی دریایی طراحی شده است. به منظور دسترسی سریع‌تر به مکان آتش گرفتگی، SAFFiR از یک پهپاد خودکار که بخشی از این پروژه است، کمک خواهد گرفت.

این کوادکوپتر که با عنوان میکروپرنده خوانده می‌شود، توسط محققان مرکز رباتیک دانشگاه کارنگی‌ملون توسعه یافت. هم این پهپاد و هم ربات اشاره شده از اجزای اداره‌ی مرکز تحقیقات و تکنولوژی نیروی دریایی برای پروژه‌ی قرن بیست‌ویکم هستند.

micro-flyer

ایده‌ی این پروژه بدان صورت است که پهپاد به درون محیط‌های تاریک و پر از دود کشتی در صورت وقوع یک حادثه‌ی اضطراری فرستاده شود و به صورت خودکار در درون کشتی پرواز کند و به دنبال آتش بگردد. به محض یافتن مکان آتش‌گرفتگی توقف کرده و موقعیت خود را به ربات SAFFiR ارسال می‌کند.

این میکروپرنده در کنار داشتن سیستم کنترل خودکار (که همچنین به صورت ریموت قابل کنترل است) مجهز به دوربین عمق‌سنج RGB کینکت مانند برای نقشه‌برداری از مکان‌های آتش‌گرفتگی در درون کشتی است، یک دوربین اینفرارد دیدجلو (FLIR) برای شناسایی مکان اولیه‌ی آتش‌گرفتگی، و یک دوربین اپتیکال رو به پایین برای نظارت بر حرکات خود با توجه به کف کشتی، از دیگر تجهیزات پهپاد است.

به منظور مناسب ساختن این پهپاد برای پرواز در درون محیط کشتی، از ملخ‌های بسیار کوچکی استفاده شده است. این ویژگی موجب کاهش کارآمدی پهپاد شده که این کاهش هم به نوبه‌ی خود زمان پرواز آن را به حدود پنج دقیقه با هر بار شارژ باتری محدود کرده است.

micro-flyer-0

Sensible Machines به دنبال حل این مشکل با پهپاد جدیدی است که در حال حاضر تحت توسعه قرار دارد که در آن چهار حائل با یک فن شامل دو ملخ بزرگ‌تر چرخشی، جایگزین شده است. پس از تکمیل، این پهپاد تنها 4.6 میلی‌متر عرض دارد و زمان پرواز آن هم سی دقیقه خواهد بود.

بر اساس اعلام دانشگاه، میکروپرنده‌ها درنهایت می‌توانند برای کاربردهایی مانند شناسایی آتش در ساختمان‌ها یا در بازرسی در مخزن‌های شیمیایی خطرناک و برج‌های خنک‌کننده‌ی ایستگاه انرژی به کار روند.

micro-flyer-2

منبع :  Gizmag & topinearth

درباره ی SRV

همچنین ببینید

عینک های IRL

اخبار رباتیک و تکنولوژی 🔻 نگرانی های زیادی در ارتباط با پیامدهای استفاده طولانی مدت …

یک دیدگاه

  1. بسیار عالی
    خسته نباشید برای ارائه مطالب مفیدتان
    به امید ارائه مطالب بهتر و مفید تر
    پر انرژی باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *