چهار شنبه , فوریه 20 2019

محققان رباتی ساختند که احساسات و هیجانات انسانی را تقلید می‌کند

دانشمندانی از دانشکده علوم کامپیوتر دانشگاه لینکلن انگلیس از رباتی با احساس با نام ERWIN (ربات احساساتی با شبکه ای هوشمند یا Emotional Robot with Intelligent Network) برای مطالعه ی چگونگی امکان تشکیل ارتباطی طولانی مدت میان ربات ها و انسان‌ها استفاده می کنند. این ربات در شکل فعلی خود، قادر به نمایش ۵ احساس قابل تشخیص است که از طریق بکار بردن دهان و ابروهای خود در مقابل انسان واکنش نشان می‌دهد.

مانع مهمی که بر سر راه برقرار کردن ارتباط واقعی‌تر میان انسان‌ها و ربات ها وجود دارد، فقدان هویت و شخصیت در طراحی ربات می‌باشد. وقتی که یک کاربر، «تمام» اطلاعات مورد نیاز ربات را فراهم می‌آورد، تمام شیوه‌های محاوره‌ای تحلیل رفته و این ارتباط به بن‌بست می‌رسد. همچنین به غیر از تبادل اطلاعات، هیچ راهی برای ارتباط با این ماشین وجود ندارد.

از طرفی، صفات شخصیتی انسان که از آن به عنوان “تعصبات شناختی” نام برده می‌شود نیز مانعی ذاتی را در برابر برقراری هر گونه رابطه پایداری ایجاد می‌کند. نقص‌های کوچکی در راه ایجاد ویژگی‌ها و تفاوت‌های میان افراد وجود دارد. این، تعصبات شناختی ما است که در شرایط مناسب، ما را به هم جذب می‌کند و به ما اجازه می‌دهد تا بتوانیم رابطه‌ای را شکل دهیم.

از آنجایی که این نوع از تکنولوژی “کاربر پسند” دارای طیف وسیعی از کاربردها می باشد، مهم است که بتوان بر اساس تعصبات شخصیتی، ارتباطی را میان انسان و ماشین ایجاد کرد. Mriganka Biswas، دانشجوی دکترای دانشگاه لینکلن در این باره توضیح می‌دهد: “استفاده از ربات ها در زمینه‌های مختلفی از قبیل نجات انسان از زیر آوار، جراحی های پزشکی، مراقبت از سالمندان و برای کمک به افراد مبتلا به اوتیسم، [به سرعت] در حال افزایش است.”

برای برخی از این کاربردها، سطح مناسبی از همدلی و انتقال فکر و احساس مورد نیاز است تا ربات را برای ارزیابی بهتر حالت‌های روانی و نیازمندی های مراقبتی افراد آماده سازد و همچنین، برای ایجاد رابطه‌ای میان خود و کاربر، دوستانه و جذاب به نظر برسد.

ERWIN از لحاظ ظاهری، تا حدی شبیه به یکی از شخصیت‌های انیمیشن Sesame Street می‌باشد. این مورد کاملا عمدی بوده و به منظور جذاب‌تر شدن ERWIN برای کودکان، با تمرکز بر آن‌هایی که مبتلا به بیماری اوتیسم و سایر اختلالات رشدی هستند، طراحی شده است. این ربات در حال حاضر موضوع یک مطالعه ی دکترا درباره چگونگی تاثیر تعصبات فکری شبه بشری بر رابطه میان ربات و کاربر خود می‌باشد.

نتایج حاصل از این مطالعه بر روی ERWIN، با نتایج بدست آمده از رباتی دیگر به نام Keepon (که در ظاهر شبیه به انسان بوده اما فاقد توانایی انتقال احساسات است) مقایسه خواهد شد. دکتر جان موری و تیم او قصد دارند تا در ادامه مطالعه خود، ERWIN را با ویژگی‌ها و صفات شخصیتی بیشتر، ارتقا دهند.

erwin-1

منبع : gizmag
مطلبی که مطالعه نمودید ترجمه از منبع می باشد و  هیچ منبع فارسی ترجمه شده ای وجود ندارد اگر در ترجمه ما مشکلی داشت به ما خبر دهید تا آن را برطرف کنیم.

درباره ی SRV

همچنین ببینید

عینک های IRL

اخبار رباتیک و تکنولوژی 🔻 نگرانی های زیادی در ارتباط با پیامدهای استفاده طولانی مدت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *