چهار شنبه , فوریه 20 2019

نظارت بر رودخانه‌ها از روی آب و هوا توسط گروه رباتیکی Marsupial Robot Team

ممکن است با شنیدن نام تیم رباتیکی marsupial (با معنی جانور کیسه‌دار) به ربات کوالا، یا کانگورو و یا رباتی به شکل جانوری کیسه‌دار فکر کرده باشید. با وجود جذابیت چنین تصوراتی، باید به فکر یک طرح کمتر هیجان‌انگیز دیگر بیافتید که به شکل یک قایق رباتیک و یک هگزاکوپتر ارائه می‌شوند، این دو ربات جهت جمع‌آوری اطلاعات از رودخانه‌ها و دریاچه‌ها با یکدیگر به همکاری پرداخته‌اند.

riverwatch-0

واژه marsupial موجود در این طرح بیشتر به هگزاکوپتر اشاره دارد که از قایق مذکور به عنوان یک کیسه استفاده می‌نماید. این قایق در صورت وجود سلول‌های خورشیدی کافی و آب‌وهوای خوب قادر به تامین قدرت خود و هگزاکوپتر خواهد بود و زمان عملیاتی آن را به میزان قابل توجهی و یا در بهترین حالت به صورت نامحدود، افزایش می‌دهد. تمامی این مجموعه به اجرای ROS می‌پردازد و ظاهرا قادر به ناوبری خودکار بسیار قدرتمند است، اما بخش واقعا جالب این مجموعه، چگونگی همکاری قایق و هگزاکوپتر و ترکیب داده‌های جمع‌آوری شده توسط آن‌ها برای ایجاد نقشه‌های به مراتب جامع‌تر و بادقت‌تر نسبت به توانایی تکی هر یک از آن‌ها می‌باشد.

یکی از جنبه‌های خاص این مجموعه، تعامل ربات‌ها جهت ارائه‌‌ بهترین دیدگاه بصری مکمل آن‌ها از محیط اطراف است. هدف چنین عملی، استفاده از چشم اندازهای هوایی به منظور ترویج ناوبری ایمن روی آب می‌باشد. در این طرح، گروه رباتیکی جهت دستیابی به برخی از متغیرهای محیطی به رفتن زیر رودخانه اقدام می‌کند، در صورتی که شاخص آلودگی دیده شود، پلتفرم هوایی این مجموعه برای انجام ارزیابی محلی تقاضا خواهد شد. این اطلاعات به یک مرکز کنترل از راه دور فرستاده می‌شوند که در آن مکان یک اپراتور انسانی به نظارت و پیکربندی ماموریت‌ها می‌پردازد.

riverwatch-9

این پروژه که RIVERWATCH نامیده می‌شود، تا زمانی که کار خود را آغاز کند بخشی از ECHORD (گسترش و توسعه رباتیک کاخ پاکسازی اروپا) بوده است. این پروژه هنوز جزء تحقیقات در حال اجرا محسوب می‌شود و در مورد آن چندین مقاله منتشر شده است. بنابراین در آینده‌ای نزدیک خبرهای بیشتری را از ربات های کیسه دار خواهیم شنید. شاید در آینده این ربات‌ها در قالب یک زیردریایی یا UGV (وسایل حمل‌و‌نقل زمینی بدون سرنشین) و یا یک موشک عرضه شوند.

riverwatch-10

منبع : spectrum.ieee
مطلبی که مطالعه نمودید ترجمه از منبع می باشد و  هیچ منبع فارسی ترجمه شده ای وجود ندارد اگر در ترجمه ما مشکلی داشت به ما خبر دهید تا آن را برطرف کنیم.

درباره ی SRV

همچنین ببینید

عینک های IRL

اخبار رباتیک و تکنولوژی 🔻 نگرانی های زیادی در ارتباط با پیامدهای استفاده طولانی مدت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *